دسته‌بندی نشده

نحوه تست کابل برق

کابل ولتاژ متوسط، جزو پر مصرف ترین کابل های مورد استفاده در صنعت برق می باشد. از این نوع کابل هم در صنعت ساختمان و هم در مراکز تولیدی صنعتی به صورت گسترده ای استفاده می گردد.

اهمیت انجام تست ولتاژ بالای DC بر روی کابل های بدون شیلد و بدون غلاف فلزی بسته به محیط نصب آن است زیرا ویژگی های مدارهای بازگشت آن نامشخص است. محیط باید به دقت در نظر گرفته شود وگرنه نتایج آزمون بی اهمیت خواهد بود. در حقیقت، این تست ها می توانند منجر به آسیب به پوشش عایق کابل شوند.
رطوبت، چگالش و بارش بر روی سطح ترمینال کابل می تواند جریان نشتی را به مقدار زیادی افزایش دهد. رطوبت همچنین جریان کرونا را افزایش می دهد که در جریان کلی نشت لحاظ می شود. باد از تجمع بارهای فضا در همه ترمینال های لخت دارای انرژی جلوگیری می کند. این منجر به افزایش هاله می شود.

دستورالعمل های قبل از تست کابل ولتاژ متوسط

 
1. تجهیزات تست

تجهیزات تست جریان مستقیم با طیف وسیعی از ولتاژ ها برای خرید در دسترس است. راهنمای کاربر برای مجموعه تست ویژه ای که مورد استفاده قرار می گیرد باید خوانده و درک شود.
تجهیزات جانبی لازم برای اجرای ایمن تست های ولتاژ بالا مانند موانع ایمنی، دستکش های پلاستیکی، کلاه های سخت غیر رسانا، و در صورت لزوم، حفاظت از قوس الکتریکی باید مورد استفاده قرار گیرد.

 
2. روش های توصیه شده برای تست

روش های مورد قبول برای انجام تست مقاومت دی الکتریک با این که تا حدودی متفاوت هستند با عنوان های «تست مقاومت» و «تست جریان نشت زمان» به شکل استاندارد در آمده اند.

 
3. آماده سازی برای تست کابل ولتاژ متوسط

قبل از انجام هر گونه مقاومت دی الکتریک، مراحل زیر باید انجام شوند.

(۱) تمام تجهیزات، مانند ترانسفورماتورها، سوییچ ها، شیرها، موتور ها، مدارشکن ها، بازدارنده های جریان ضربه ای و غیره باید از مدار کابل قطع شوند تا از آسیب به تجهیزات و از وقفه در تست ناشی از تخلیه الکتریکی و قطعی به دلیل جریان نشتی بیش از حد جلوگیری شود.

(۲) فاصله کافی (حدود ۲.۵ فوت) بین انتها های مدار تست و هر شی متصل به زمین و تجهیزات دیگر که تحت تست نیستند باید رعایت شود.

(۳) همه رساناهای مدار که تحت تست نیستند، از جمله شیلد کابل ها و تجهیزات نزدیک را به زمین متصل کنید.

در همین رابطه ببینید: آموزش etap

تجهیزات تست باید از یک منبع برق با ثبات و دارای ولتاژ ثابت تامین نیرو شوند. اگر منبعی برای جوشکاری یا تجهیزات دیگری که ممکن است باعث نوسانات ولتاژ خط شوند استفاده می شود، از آن برای تست استفاده نکنید. ولتاژ خروجی مجموعه تست باید فیلتر شده و تنظیم شود. استفاده از آلترناتور قابل حمل و دارای موتور به منظور تامین برق برای مجموعه تست توصیه می شود.

 
روش های تست مقاومت دی الکتریک

ولتاژ تست DC را می توان یا به طور پیوسته و یا با مراحل از پیش تعیین شده تا حداکثر مقدار مطابق با مشخصات مربوطه اعمال کرد.

 
1. روش پیوسته

ولتاژ تست با نرخ افزایش تقریبی ۱ کیلو ولت در ثانیه یا ۷۵ % از خروجی جریان پیش بینی شده تجهیزات (هر کدام که کم تر باشد ) اعمال می شود. برخی از تجهیزات به دلیل مقدار جریان شارژدهی، برای رسیدن به حداکثر ولتاژ تست زمان بیشتری را صرف می کنند.

 
2. روش مرحله ای

ولتاژ تست به آرامی و در مضارب مساوی ۵ تا ۷ تا حداکثر مشخص شده اعمال می شود. در هر مرحله زمان کافی را اختصاص دهید تا جریان نشتی ثابت شود.

 
3. روش توصیه شده برای تست

ولتاژ تست را در مقدار تعیین شده برای زمان مشخص شده در مشخصات مربوطه نگه دارید.
در پایان مدت تست، ولتاژ مجموعه تست را به صفر تنظیم کنید، اجازه دهید ولتاژ باقی مانده بر روی مدار از بین برود، منبع تغذیه را قطع کرده و سپس رسانای مورد تست را به زمین متصل کرده و تخلیه کنید.
پس از آزمایش، به مدت حداقل ۴ برابر طول آزمایش کابل را متصل به زمین نگه دارید چون اگر اتصال زمین پس از مدت کمی قطع شود بارهای DC می توانند تا سطوح خطرناک بر روی کابل انباشته شوند. در کابل های بسیار طولانی، ممکن است لازم باشد زمان اتصال به زمین را افزایش دهید. همچنین مفید است که اتصال زمین را در حالی که اجزای مدار را دوباره وصل می کنید متصل نگه دارید.
چالش های رایج انجام تست

برخی از مشکلات رایج که ممکن است در طول تست کابل ولتاژ متوسط با آن ها مواجه شوید در زیر لیست شده است:

جریان نشتی اضافی:
– عدم محافظت در برابر هاله
– عدم تمیز کردن سطح پوشش عایق
– عدم خشک نگه داشتن انتها های کابل
– عدم تامین فاصله کافی با زمین
– عدم جدا سازی کابل از تجهیزات دیگر
– نصب نامناسب ترمینال شیلد

 
مشاهده اطلاعات نامنظم:

– اعمال ولتاژ نوسانی به مجموعه تست
– تجهیزات تست نامناسب
تاثیرات محیطی:
– رطوبت نسبی بالا
– نم، شبنم، مه
– باد، برف
تاکنون هیچ ارتباطی بین نتایج تست DC و طول عمر کابل ولتاژ متوسط به دست نیامده است.
تعیین محل خطا

واحدهای بازتاب سنج حوزه ی زمان (TDR) دستگاه هایی قابل حمل و قابل خرید هستند که می توانند برای یافتن برخی از انواع قطعی یا اتصال کوتاه در رسانا استفاده شوند. آن ها به انتهای کابل متصل می شوند و زمانی که یک قطعی، اتصال کوتاه یا ضربه دیده می شود آن را منعکس می کنند.

این وسیله معمولا می تواند مشکلات را با محدوده خطای ۲ اینچ در طول کابل موقعیت یابی کند. با این حال، بازتاب سنج های حوزه ی زمان تنها قادر به پیدا کردن قطعی ها یا اتصال کوتاه هایی هستند که امپدانسی متفاوت از امپدانس کابل دارند.
با این وجود، این روش غیر مخرب است و در مورد عیب و نقص های موجود در محدوده قابلیت های این روش به طور موفقیت آمیزی به کار می رود. توجه داشته باشید که رسانا ممکن است در یک کابل ولتاژ کم و یا ولتاژ متوسط باشد، دارای شیلد یا بدون شیلد باشد، و یا حتی خود شیلد باشد.