دسته‌بندی نشده

انواع کابل زیر زمینی

کابل زمینی چیست؟

کابل برق انواع مختلفی دارد، یکی از انواع آن کابل زمینی برق است.

کابل زمینی برق مناسب محیط های داخلی و یا برای کابل کشی زمینی برق است. و طراحی آن به گونه ای است که نباید در مکان هایی که تحرک کابل در آن زیاد است قرار گیرد و ترجیحا برای مکان های ثابت مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که می دانید کابل برق با هادی های مختلفی طراحی و تولید می شوند. هادی کابل زمینی از جنس هادی نرم شده مفتول است.

یکی از انواع کابل زمینی برق کابل زمینی مفتول یا کابل زمینی nyy است این نوع کابل چون به نسبت سایر کابل ها کابلی خشک است بیشتر برای کابل کشی زمینی برق مورد استفاده قرار می گیرد به نام زیرزمینی کابل هم شناخته می شود.

نوع دیگر این کابل کابل زمینی فیبرنوری است که برای محیط هایی با سرعت انتقال بالا استفاده می شود و چون کابل زمینی فیبرنوری گران است معمولا در کشورما استفاده نمی شود.

کاربرد کابل زمینی

همان طور که بیان شد کابل زمینی برق برای کابل کشی محیط های داخلی ساختمان و یا زیرزمین و به صورت دفن در زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از انواع کابل زمینی برق کابل زمینی مخابراتی است.

کابل زمینی مخابراتی کابل زمینی مخابرات به دوصورت مسی و نوری در تعداد زوج های مختلف طراحی و تولید می شوند که تک زوج آنها برای ارتباط بین پورت های ترمینیال کروز استفاده و از دو زوج برای اتصال گوشی های تلفن با پریز تلفن مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل زمینی مخابراتی تاحدودی قابلیت انعطاف پذیری و قدرت خمش دارد. رنگ روکش کابل زمینی مخابرات طوسی است.

از کابل زمینی مخابرات برای انتقال سیگنال آنالوگ و دیجیتال برای دستگاه های تلفن، فکس و هشدار آتش سوزی استفاده می کنند.

یکی دیگر از انواع کابل زمینی برق کابل زمینی مفتول است که بعضا به آن کابل زمینی nyy می گویند.

کابل زمینی مفتولهادی کابل زمینی مفتول از استاندارد ملی ISIRI 3084 و استاندارد بین المللی IEC 60228 پیروی می کند.

چون کابل زمینی مفتول از سیم تک رشته ای ساخته شده به آن کابل زمینی تک رشته ای یا کابل زمینی تک سیمه nyy گفته می شود.

هادی کابل زمینی مفتول تک سیمه از جنس مس بوده و عایق PVC در ان به کار رفته است. از کابل زمینی nyy برای کابل کشی تابلو ها و توزیع برق و در لوله ها و زیر گچ مورد استفاده قرار می گیرد.

ولتاژنامی این کابل حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ و ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت است. قیمت کابل زمینی nyy از سایر کابل های زمینی به غیر از کابل زمینی فیبر نوری بالاتر است چون از نوع کابل زمینی مسی است و قیمت کابل زمینی مسی از قیمت کابل زمینی آلومینیومی و سایر کابل ها با هادی های دیگر بالاتر است.